2022 US Open Day 4 Order of Play

Tournament Organizers at the US Open Tennis Tournament have released the order of play for day 4 of the 2022 US Open (Thursday, 1st of September 2022).

2022 US Open Day 4 Order of Play

Day 4 Order of Play – 2022 US Open Tennis

Arthur Ashe Stadium Day 4

Day 4 on the Arthur Ashe Stadium will begin with the world number 1 Iga Swiatek taking on the home favorite and 2017 US Open champion Sloane Stephens.

The Iga Swiatek vs Sloane Stephens match will be followed by a match between Federico Coria and Carlos Alcaraz, which should be an interesting match as Coria won their last H2H match.

The night session on Arthur Ashe will begin with a women’s doubles match featuring the Williams sisters which will be followed up by the match between Fabio Fognini and Rafael Nadal.

Arthur Ashe Day Session (12:00 pm Start)

  • Iga Swiatek vs. Sloane Stephens
  • Federico Coria vs. Carlos Alcaraz

Arthur Ashe Night Session (7:00 pm Start)

  • Lucie Hradecka and Linda Noskova vs. Serena Williams and Venus Williams
  • Fabio Fognini vs. Rafael Nadal

Louis Armstrong Stadium Day 4

The day session on the Louis Armstrong Stadium will feature Jessica Pegula, Jannik Sinner, and Garbine Muguruza.

The night session on Lois Armstrong will feature Danielle Collins, Thanasi Kokkinakis, and Nick Kyrgios.

Louis Armstrong Day Session (11:00 am Start)

  • Aliaksandra Sasnovich vs. Jessica Pegula
  • Christopher Eubanks vs. Jannik Sinner
  • Garbine Muguruza vs. Linda Fruhvirtova

Louis Armstrong Night Session (7:00 pm Start)

  • Cristina Bucsa vs. Danielle Collins
  • Hugo Gaston and Lorenzo Musetti vs. Thanasi Kokkinakis and Nick Kyrgios

Grandstand Matches (11:00 am Start)

  • Borna Coric vs. Jenson Brooksby
  • Anhelina Kalinina vs. Petra Kvitova
  • Leylah Fernandez and Daria Saville vs. Coco Gauff and Jessica Pegula
  • Jason Kubler vs. Frances Tiafoe

Court 4 Matches (11:00 am Start)

  • Jamie Murray and Bruno Soares vs. Hunter Reese and Max Schnur
  • Diego Hidalgo and Fabien Reboul vs. Rafael Matos and David Vega Hernandez
  • YiFan Xu and Zhaoxuan Yang vs. Xinyun Han and Evgeniya Rodina
  • Caroline Garcia and Kristina Mladenovic vs. Ekaterina Alexandrova and Yana Sizikova
  • Gabriela Dabrowski and Max Purcell vs. Zhaoxuan Yang and Rohan Bopanna

Court 5 Matches (11:00 am Start)

  • Marin Cilic vs. Albert Ramos-Vinolas
  • Alize Cornet vs. Katerina Siniakova (Not before 1:00 pm)
  • Soonwoo Kwon vs. Andrey Rublev
  • Kaia Kanepi vs. Aryna Sabalenka

Court 6 Matches (11:00 am Start)

  • Robin Montgomery and CoCo Vandeweghe vs. Shuko Aoyama and Hao-Ching Chan
  • Dalma Galfi and Bernarda Pera vs. Maryna Zanevska and Kimberley Zimmermann (Not before 1:00 pm)
  • Nicholas Monroe and Keegan Smith vs. Marton Fucsovics and Alex Molcan
  • Latisha Chan and Samantha Stosur vs. Miyu Kato and Aldila Sutjiadi
  • Anhelina Kalinina and Elena Rybakina vs. Harriet Dart and Liudmila Samsonova

Court 7 Matches (11:00 am Start)

  • Nicholas Godsickand and Ethan Quinn vs. Nikoloz Basilashvili and Hans Hach Verdugo
  • Tommy Paul and Jack Sock vs. Ivan Dodig and Austin Krajicek (Not before 1:00 pm)
  • Hailey Baptiste and Whitney Osuigwe vs. Sofia Kenin and Ajla Tomljanovic
  • Veronika Kudermetova and Elise Mertens vs. Anna Kalinskaya and Donna Vekic

Court 8 Matches (11:00 am Start)

  • Sebastian Gorzny and Alex Michelsen vs. Juan Sebastian Cabal and Robert Farah
  • Lorenzo Sonego and Andrea Vavassori vs. Rohan Bopanna and Matwe Middelkoop
  • Anett Kontaveit and Shelby Rogers vs. Alexa Guarachi and Andreja Klepac
  • Aleksandra Krunic and Magda Linette vs. Anna Danilina and Beatriz Haddad Maia
  • Nicole Melichar-Martinez and Kevin Krawietz vs. Alize Cornet and Nicolas Mahut

Court 9 Matches (11:00 am Start)

  • Santiago Gonzalez and Andres Molteni vs. Matthew Ebden and Max Purcell
  • Panna Udvardy and Tamara Zidansek vs. Lyudmyla Kichenok and Jelena Ostapenko
  • Laura Siegemund and Jamie Murray vs. Ellen Perez and Michael Venus
  • Feliciano Lopez and Jaume Munar vs. Benjamin Bonzi and Arthur Rinderknech
  • Barbora Krejcikova and Katerina Siniakova vs. Monica Niculescu and Elena Gabriela Ruse

Court 10 Matches (11:00 am Start)

  • Jaeda Daniel and Richard Ciamarra vs. Madison Keys and Bjorn Fratangelo
  • Yulia Putintseva vs. Jule Niemeier
  • Gijs Brouwer vs. Lorenzo Musetti
  • Miomir Kecmanovic vs. Richard Gasquet

Court 11 Matches (11:00 am Start)

  • Sorana Cirstea vs. Belinda Bencic
  • Irina-Camelia Begu vs. Yue Yuan
  • Diego Schwartzman vs. Alexei Popyrin
  • Hubert Hurkacz vs. Ilya Ivashka

Court 12 Matches (11:00 am Start)

  • James Duckworth vs. Daniel Evans
  • Cameron Norrie vs. Joao Sousa
  • Karolina Pliskova vs. Marie Bouzkova
  • Clara Burel vs. Alison Van Uytvanck

Court 13 Matches (11:00 am Start)

  • Lauren Davis vs. Ekaterina Alexandrova
  • Anastasia Potapova vs. Qinwen Zheng
  • Nikola Mektic and Mate Pavic vs. Brandon Holt and Govind Nanda
  • Christopher Eubanks and Ben Shelton vs. Pedro Cachin and Francisco Cerundolo

Court 14 Matches (11:00 am Start)

  • Elizabeth Mandlik and Katrina Scott vs. Ana Bogdan and Sabrina Santamaria
  • Robert Galloway and Alex Lawson vs. Aljaz Bedene and Emil Ruusuvuori
  • Ben McLachlan and Franko Skugor vs. Andre Goransson and Yoshihito Nishioka
  • Kirsten Flipkens and Edouard Roger-Vasselin vs. Giuliana Olmos and Marcelo Arevalo
  • Storm Sanders and John Peers vs. Catherine Harrison and Robert Galloway

Court 15 Matches (11:00 am Start)

  • Hugo Nys and Jan Zielinski vs. Fabrice Martin and Jonny O’Mara
  • Lucia Bronzetti and Camila Osorio vs. Caroline Dolehide and Storm Sanders
  • Nuno Borges and Francisco Cabral vs. Nicolas Barrientos and Miguel Angel Reyes-Varela
  • Oksana Kalashnikova and Nadiia Kichenok vs. Marta Kostyuk and Shuai Zhang

Court 17 Matches (11:00 am Start)

  • Marta Kostyuk vs. Victoria Azarenka
  • Paula Badosa vs. Petra Martic
  • Grigor Dimitrov vs. Brandon Nakashima
  • Denis Shapovalov vs. Roberto Carballes Baena