2022 US Open Day 3 Order of Play

Tournament Organizers at the US Open Tennis Tournament have released the order of play for day 3 of the 2022 US Open (Wednesday, 31st of August 2022).

2022 US Open Day 3 Order of Play

Day 3 Order of Play – 2022 US Open Tennis

Arthur Ashe Stadium Day 3

Day 3 on the Arthur Ashe Stadium will begin with the 2012 US Open Champion Andy Murray taking on Emilio Nava, with Murray hoping for a repeat of his straight sets win over Francisco Cerundolo on Day 1.

The Andy Murray vs Emilio Nava match will be followed by a match between Elena Gabriela Ruse and crowd favorite Coco Gauff.

The night session on Arthur Ashe will begin with the Serena Williams vs. Anett Kontaveit match followed by Daniil Medvedev taking on Arthur Rinderknech in the last day 3 match on Arthur Ashe.

Arthur Ashe Day Session (12:00 pm Start)

  • Andy Murray vs. Emilio Nava
  • Elena Gabriela Ruse vs. Coco Gauff

Arthur Ashe Night Session (7:00 pm Start)

  • Serena Williams vs. Anett Kontaveit
  • Daniil Medvedev vs. Arthur Rinderknech

Louis Armstrong Stadium Day 3

The day session on the Louis Armstrong Stadium will feature Maria Sakkari, Madison Keys, and Nick Kyrgios.

The night session on Lois Armstrong will feature the top ranked Canadian players Felix Auger-Aliassime and Bianca Andreescu.

Louis Armstrong Day Session (11:00 am Start)

  • Xiyu Wang vs. Maria Sakkari
  • Madison Keys vs. Camila Giorgi
  • Nick Kyrgios vs. Benjamin Bonzi

Louis Armstrong Night Session (7:00 pm Start)

  • Jack Draper vs. Felix Auger-Aliassime
  • Beatriz Haddad Maia vs. Bianca Andreescu

Grandstand Matches (11:00 am Start)

  • Ons Jabeur vs. Elizabeth Mandlik
  • Hugo Grenier vs. Matteo Berrettini
  • Tommy Paul vs. Sebastian Korda
  • Leylah Fernandez vs. Liudmila Samsonova (Not Before 5:00 PM)

Court 4 Matches (11:00 am Start)

  • Nicole Melichar-Martinez and Ellen Perez vs. Madison Brengle and Claire Liu
  • Kirsten Flipkens and Sara Sorribes Tormo vs. Eri Hozumi and Makoto Ninomiya
  • Asia Muhammad and Ena Shibahara vs. Varvara Gracheva and Katarzyna Piter
  • Marcos Giron and Mackenzie McDonald vs. Kevin Krawietz and Andreas Mies

Court 5 Matches (11:00 am Start)

  • Cristian Garin vs. Alex de Minaur
  • Anna Karolina Schmiedlova vs. Shuai Zhang
  • Alejandro Tabilo vs. J.J. Wolf
  • Anna Kalinskaya vs. Caroline Garcia

Court 6 Matches (11:00 am Start)

  • YiFan Xu and Zhaoxuan Yang vs. Marie Bouzkova and Laura Siegemund
  • Tereza Mihalikova and Aliaksandra Sasnovich vs. Irina Maria Bara and Ekaterine Gorgodze
  • John Peers and Alexei Popyrin vs. Marcelo Arevalo and Jean-Julien Rojer
  • Alexander Bublik and Holger Rune vs. Denis Kudla and Frances Tiafoe

Court 7 Matches (11:00 am Start)

  • Rajeev Ram and Joe Salisbury vs. Federico Coria and Cristian Rodriguez
  • Jessica Pegula and Austin Krajicek vs. Robin Montgomery and Nicholas Monroe
  • Tereza Martincova and Alexandra Panova vs. Nadia Podoroskamand Mayar Sherif
  • Nikola Cacic and Ramkumar Ramanathan vs. Simone Bolelli and Fabio Fognini
  • Ilya Ivashka and Soonwoo Kwon vs. Robin Haase and Philipp Oswald

Court 8 Matches (11:00 am Start)

  • Jasmine Paolini and Martina Trevisan vs. Anna Bondar and Greet Minnen
  • Nathaniel Lammons and Jackson Withrow vs. Jiri Lehecka and Jiri Vesely
  • Nicolas Mahut and Edouard Roger-Vasselin vs. Quentin Halys and Adrian Mannarino
  • Ashlyn Krueger and Peyton Stearns vs. Gabriela Dabrowski and Giuliana Olmos

Court 9 Matches (11:00 am Start)

  • Kaitlyn Christian and Lidziya Marozava vs. Ann Li and Clara Tauson
  • Lloyd Glasspool and Harri Heliovaara vs. William Blumberg and Miomir Kecmanovic
  • Tim Puetz and Michael Venus vs. Andrey Golubev and Pedro Martinez
  • Sebastian Baez and Tomas Martin Etcheverry vs. Aleksandr Nedovyesov and Aisam-Ul-Haq Qureshi
  • Bernarda Pera and Jackson Withrow vs. Alexa Guarachi and Harri Heliovaara

Court 10 Matches (11:00 am Start)

  • Marcel Granollers and Horacio Zeballos vs. Marcelo Demoliner and Joao Sousa
  • Alicja Rosolska and Erin Routliffe vs. Vivian Heisen and Katarzyna Kawa
  • Yulia Putintseva and Yanina Wickmayer vs. Rebecca Peterson and Anastasia Potapova
  • Steve Johnson and Sam Querrey vs. Wesley Koolhof and Neal Skupski

Court 11 Matches (11:00 am Start)

  • Pablo Carreno Busta vs. Alexander Bublik
  • Daria Snigur vs. Rebecca Marino
  • Daniel Elahi Galan vs. Jordan Thompson
  • Aleksandra Krunic vs. Barbora Krejcikova

Court 12 Matches (11:00 am Start)

  • Brandon Holt vs. Pedro Cachin
  • Dalma Galfi vs. Harriet Dart
  • Alejandro Davidovich Fokina vs. Marton Fucsovics
  • Evgeniya Rodina vs. Ajla Tomljanovic

Court 13 Matches (11:00 am Start)

  • Corentin Moutet vs. Botic van De Zandschulp
  • Veronika Kudermetova vs. Maryna Zanevska
  • Desirae Krawczyk and Demi Schuurs vs. Alize Cornet and Jil Teichmann
  • Nuno Borges vs. Yibing Wu

Court 14 Matches (11:00 am Start)

  • Natela Dzalamidze and Kamilla Rakhimova vs. Sophie Chang and Angela Kulikov
  • Rosalie Van Der Hoek and Alison Van Uytvanck vs. Reese Brantmeier and Clervie Ngounoue
  • Albert Ramos-Vinolas and Bernabe Zapata Miralles vs. Ariel Behar and Gonzalo Escobar
  • Jelena Ostapenko and David Vega Hernandez vs. Lyudmyla Kichenok and Rafael Matos

Court 15 Matches (11:00 am Start)

  • Tomislav Brkic and Maximo Gonzalez vs. Raven Klaasen and Marcelo Melo
  • Irina-Camelia Begu and Raluca Olaru vs. Aliona Bolsova and Ulrikke Eikeri
  • Sander Gille and Lukasz Kubot vs. Aslan Karatsev and Luke Saville
  • Nuria Parrizas-Diaz and Arantxa Rus vs. Caty McNally and Taylor Townsend

Court 17 Matches (11:00 am Start)

  • Viktoria Kuzmova vs. Shelby Rogers
  • Alison Riske-Amritraj vs Camila Osorio
  • Tim van Rijthoven vs. Casper Ruud
  • Karen Khachanov vs. Thiago Monteiro (Not Before: 5:00 PM)